Książki

Mole książkowe 2. Katarzyna Michalak :”Bogusia”,”Adela” , „Lidka”.

Witajcie !
Kolejny post z serii książkowe mole. Zastanawiałam się długo czy wrzucić dziś kilka serii czy jedną i postawiłam na serię „Sklepik z niespodzianką” autorstwa Katarzyny Michalak.

Znajdziemy w niej trzy książki, każda ma w tytule imię bohaterki którą w danym momencie poznajemy nieco bliżej niż w części poprzedniej. Owszem książki razem stanowią całość, ale ja nie wiedząc kupiłam sobie jedną z nich do autobusu -środkową. Okazało się, że nie odczuwa się jakiegoś braku poprzedniej części, ale czuje się że coś powinno nastąpić dalej.

Pierwsza część Sklepiku „Bogusia” opowiada o dziewczynie, która poszukuje swojego miejsca na ziemi. Lubi robić wszystko na przekór wszystkim i wszystkiemu,ale jest otwarta na ludzi i cechuje się bardzo dobrym człowiekiem skorym do pomocy innym. Bogusia stara się realizować swoje marzenia, pomimo przeciwności losu i braku perspektyw.W końcu staje się ekspedientką w swoim sklepiku pełnym aromatycznej czekolady, ciasta i „kurzołapek”. Można powiedzieć , że jest romantyczką i czasem prowadzi to do kłopotów,  wszystko kończy się tak nie jak od początku tego oczekiwała. Książka ta to też opowieść o tym jak kobiety poznają się . Poznajemy trochę Adelę ,a trochę Lidkę, jest to jednak bardzo duży skrót.

„Adela ” jest kontynuacją , jednak w tym wszystkim poznajemy stanowczą kobietę, która okazuje się wewnętrznie bardzo nieszczęśliwą osobą. Udaje ona kogoś kim nie jest i brnie w swoje przekonania, które w końcu doprowadzają ją do szaleństwa. Widzimy także jej przeszłość i poplątane relacje z Wiktorem Potockim , który plącze się między częściami. Można powiedzieć, że jest skończonym głupcem i daje się zwieść własnej żonie. Wracając do Adeli to trudny typ człowieka, można powiedzieć że trochę jakby femme fatale. Koniec końców Adela w swoim szaleństwie i trzymaniu się z daleka od miłości ,pokocha dwójkę porzuconych dzieci i choć początki nie będą łatwe uda jej się przez wszystko przejść. Bezwzględna pani radna zostaje złamana, przez chorobę , życie i ludzi.

Z „Lidką” sprawa jest ciężka. Sama zajmuje się prowadzeniem biznesu-lecznicy dla zwierząt, ponieważ jej mąż nie zdobywa sympatii ludzi , a dodatkowo zdradza Lidkę. Nie potrafi pogodzić się z jej największą życiową porażka – nie może mieć dzieci. Z tego powodu niesłusznie osądza swoją sąsiadkę -młodą Konstancję, która nie potrafi zająć się swoim kilkumiesięcznym synkiem i posuwa się do czynów które wzbudzają w czytelniku i wzburzenie i współczucie. W ostatniej części dowiadujemy się o okropnym dzieciństwie Lidki i stracie najbliższej osoby, o którą cały czas jest oskarżana przez matkę. Koniec końców i Lidka staje się w końcu szczęśliwa, choć przetrwała wiele bolesnych dla niej chwil, rozwór z niekochanym facetem , utratą majątku. Intrygantka Adela , w końcu ją z tego wybawia.

W czasie książki w przyjaźni kobiet zostaje silnie naruszona, przez wydarzenia które nie powinny mieć miejsca. Troska czasem prowadzi do braku zastanowienia. Poznajemy też wiele ciekawych osób jak Bartosz , Wiktor i dziadek Potocki, Stasia , rodzice Bogusi , malarz Igor, młoda „tap madl”Konstancja i oczywiście doktor który wraca z pomocy w Afryce. Wszystko rozgrywa się w małym ,przytulnym , nadmorskim miasteczku-Pogodnej, często powraca się do tematu dworku dworku Potockich , w którym kryje się wiele historii.

To co najbardziej mi się spodobało w tym cyklu , to przepisy na ciasta, czekoladę i przepisy urodowe na odprężenie:maseczki, kąpiele i co tylko. Każdy znajdzie tam coś dla siebie i zdecydowanie to dobra kobieca lektura na jesienne wieczory. Mnie osobiście najbardziej wciągnęła część środkowa i wiedziałam , że chce przeczytać pozostałe. Niestety z „Bogusią” trochę się męczyłam, ale nie specjalnie.

Na zdjęciu 2 części , bo jedną pożyczyłam 😉

 

Czytałyście coś K.Michalak ?

Pozdrawiam

 

Udostepnij:
zBLOGowani.pl Follow promujbloga.pl