Książki

Książkowe mole : „Dziwne Losy Jane Eyre”

Witajcie! 

Znów tydzień minął szybciej niż zdążyłam pomyśleć, że się zaczął. Ostatecznie nie mam mocy na nic, ale i tak idę na premierę HP w empiku 😀 Zanim jednak się wciągnę w świat magii, dziś nieco spokoju i monotonii jaką przedstawia książka „Dziwne Losy Jane Eyre” Charlotte Bronte. 

„Dziwne losy Jane Eyre” zostały napisane u końca XIX wieku, a jednak tematyka zawarta w tym czytadle jest wciąż dobrze znana dziś. Dziewczyna, która została oddana wujostwu na wychowanie, ponieważ jej rodzice nie żyją. Choć wujostwo początkowo się nią opiekuje z czasem staje się dla nich utrapieniem i jest traktowana jak popychadło, również przez ich dzieci. Ostatecznie dziewczynka się buntuje i trafia do szkoły dla kobiet, w której uczy się przystosowania do życia. Choć warunki są bardzo ciężkie i życie nie jest dla niej łaskawe, ona przeciwstawia się losowi.

Jane jest niezbyt ładna, ale za to bardzo bystra z czasem dostaje posadę nauczycielki w owej szkole. Chce osiągnąć jednak więcej, dlatego zamieszcza ogłoszenie w gazecie i w krótkim czasie staje guwernantką Anielki, będącej pod opieką niejakiego Pana Rochestera. Jane nie opuszcza jednak zły los, skrycie kocha się w swym pracodawcy, ale widzi że nie pasuje do takiego świata i wskazuje że powinien zakochać się w jednej z panien z wysokich rodów. Ten oświadcza się jednak jej, lecz ukrywa że posiada żonę. Jane ucieka z posiadłości Rochesterów i trafia pod dach dobrych ludzi, który znajdują jej pracę. Jej losy mają jeszcze dziwniejszy koniec, ale nie będę Wam o nim pisać.

„Dziwne losy Jane Eyre” to książka niezbyt lekka, nie czyta się jej szybko. Wynika to z tego, że książka została napisana nie najłatwiejszym językiem, a dodatkowo porusza tematy również trudne. Niemniej jednak należy do ciekawych i warto ją przeczytać. Główna bohaterka to osoba skromna, która potrafi zawalczyć o siebie i udowodnić innym, że nie majątek świadczy o człowieku. Upór prowadzi ją do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Życie nie jest dla niej najłatwiejsze, bo nie doświadcza miłości ani szacunku od innych ludzi. Mimo wszystko nie poddaje się. Potrafi wyczuć spisek, kłamstwo i wyciągnąć rękę na zgodę w kierunku ludzi, którzy ją odrzucili i pozostawili samej sobie.

Czytadło spodobało mi się mimo, że czytałam go na jednym wdechu i uważam, że było naprawdę warto.

Lubicie takie książki? Znacie te serie?


Pozdrawiam !

 

Udostepnij:
zBLOGowani.pl Follow promujbloga.pl