Książkowe mole : "Dziwne Losy Jane Eyre"

22:12:00

Witajcie! 

Znów tydzień minął szybciej niż zdążyłam pomyśleć, że się zaczął. Ostatecznie nie mam mocy na nic, ale i tak idę na premierę HP w empiku :D Zanim jednak się wciągnę w świat magii, dziś nieco spokoju i monotonii jaką przedstawia książka "Dziwne Losy Jane Eyre" Charlotte Bronte. "Dziwne losy Jane Eyre" zostały napisane u końca XIX wieku, a jednak tematyka zawarta w tym czytadle jest wciąż dobrze znana dziś. Dziewczyna, która została oddana wujostwu na wychowanie, ponieważ jej rodzice nie żyją. Choć wujostwo początkowo się nią opiekuje z czasem staje się dla nich utrapieniem i jest traktowana jak popychadło, również przez ich dzieci. Ostatecznie dziewczynka się buntuje i trafia do szkoły dla kobiet, w której uczy się przystosowania do życia. Choć warunki są bardzo ciężkie i życie nie jest dla niej łaskawe, ona przeciwstawia się losowi.

Jane jest niezbyt ładna, ale za to bardzo bystra z czasem dostaje posadę nauczycielki w owej szkole. Chce osiągnąć jednak więcej, dlatego zamieszcza ogłoszenie w gazecie i w krótkim czasie staje guwernantką Anielki, będącej pod opieką niejakiego Pana Rochestera. Jane nie opuszcza jednak zły los, skrycie kocha się w swym pracodawcy, ale widzi że nie pasuje do takiego świata i wskazuje że powinien zakochać się w jednej z panien z wysokich rodów. Ten oświadcza się jednak jej, lecz ukrywa że posiada żonę. Jane ucieka z posiadłości Rochesterów i trafia pod dach dobrych ludzi, który znajdują jej pracę. Jej losy mają jeszcze dziwniejszy koniec, ale nie będę Wam o nim pisać.

"Dziwne losy Jane Eyre" to książka niezbyt lekka, nie czyta się jej szybko. Wynika to z tego, że książka została napisana nie najłatwiejszym językiem, a dodatkowo porusza tematy również trudne. Niemniej jednak należy do ciekawych i warto ją przeczytać. Główna bohaterka to osoba skromna, która potrafi zawalczyć o siebie i udowodnić innym, że nie majątek świadczy o człowieku. Upór prowadzi ją do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Życie nie jest dla niej najłatwiejsze, bo nie doświadcza miłości ani szacunku od innych ludzi. Mimo wszystko nie poddaje się. Potrafi wyczuć spisek, kłamstwo i wyciągnąć rękę na zgodę w kierunku ludzi, którzy ją odrzucili i pozostawili samej sobie.
Czytadło spodobało mi się mimo, że czytałam go na jednym wdechu i uważam, że było na prawdę warto.

Lubicie takie książki? Znacie te serie?

Pozdrawiam !

Zobacz także

15

 1. czytałam i miło ją wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam pozycji książkowej, ale widzę, wstępnie, że mogłaby mnie wciągnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio jakoś brak czasu na lekturę... Może uda się nareszcie to nadrobić w zbliżające się listopadowe wieczory? Dodaje do listy must read :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam te okładki, ja jednak bardziej za Jane Austen przepadam, chociaż ostatnio nie czytam książek, bo nie wyrabiam - dosłownie brak mi czasu nawet na sen, a w pracy siedzę z ukulele, żeby w wolnej chwili poćwiczyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam wersję filmową, przyznaję, że książki nie próbowałam, choć historia faktycznie jest wciągająca :)
  Mój HP przywędrował do mnie dziś rano, ale niestety musi poczekać na swoją kolej, bo na uczelni zawalili mnie stosem lektur :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Oglądałam film nakręcony na podstawie tej książki. Był zachwycający... typowo kobiecy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam czytać, ale tej pozycji jeszcze nie znam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Znam tą książkę, ale w tak ładnym wydaniu jeszcze jej nie widziałam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie dzisiaj miałam brać Harry'ego (jestem od dziecka potteromaniaczką), ale jakoś zapomniałam zajrzeć do Empiku ;)

  Książka wydaje się interesującą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To klasyk a ja nie czytał. Aż wstyd się przyznać

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba nie dla mnie ;p lubię lekkie książki pisane dosyć prostym językiem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam, ale ładnie wydana :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam tę książkę. Ogólnie nie mam oporów przed klasyką, a ta jest jedną z lepszych książek w swoim gatunku.

  OdpowiedzUsuń
 14. Więc i ja wpisze ją na swoją listę oczekujących do przeczytania ;) jestem ciekawa jak potoczyło się zycie bohaterki

  OdpowiedzUsuń

Każdy pozostawiony komentarz cieszy serce, dziękuję ;) Będzie mi miło jeśli zostaniesz też na dłużej. Pamiętaj jednak, to nie miejsce na reklamę Twojego bloga!