Szczypta kultury

Szczypta kultury lipiec 2018

Cześć!

Czerwcowe dni mijały tak szybko, że nie mogłam złapać oddechu. Nie było chwili wytchnienia na książkę czy serial. W lipcu pozwoliłam sobie zwolnić chociaż na chwilkę i dorwałam się do ulubionych serii, lecz z literaturą nadal zostaję w tyle. Piątkowe wieczór spędziłam ze znajomymi oglądając niesamowite zaćmienie księżyca, dlatego post pojawia się dopiero dziś. Mam nadzieję że Wam się spodoba, bo tym razem będzie nawiązywał na różne sposoby do literatury.

Agnieszka Krawczyk „Czary codzienności”: Siostry, Przyjaciele i Rywale, Słoneczna Przytań

Minął już chyba rok od kiedy sięgnęłam po ostatnią część tej pięknej serii naszej rodzimej pisarki Agnieszki Krawczyk. Wcześniej nie spotkałam się z jej książkami, ale jej styl szybko przypadł mi do gustu i na pewno nie jest to ostatnie czytadło tej autorki, które wpadło w moje ręce. Agata Niemirska wychowywała się ze swoją przyrodnią siostrą Danielą, ojcem i jego partnerką. Wiedzie nieco nudne życie, pracując w korporacji i pozostając w zawieszeniu. Matka zniknęła z jej życia gdy tylko pojawiła się na świecie, a po śmierci zostawiła jej domek w malowniczym Zamysłowie i Tosię, jej drugą siostrę o której nie miała pojęcia. Dziewczynka ma dopiero 9 lat i podobnie jak Agata wychowywała się bez matki, tak w życiu Tosi zabrakło ojca. Agata postanawia go odnaleźć, a także uporządkować wszelkie sprawy związane z jej matką, zagadkami z przeszłości i swoim życiem. Razem z siostrami pozostają w Zamysłowie i wiodą życie, nie beztroskie, ale pełne przygód i licznych tajemnic. Otwierają sklepik „Trzy siostry i trzy koty”, walczą o swoją ziemię i klimat miasteczka, zakochują się w tym miejscu i ludziach. Cała seria zachwyca często charakternymi i pociesznymi postaciami, malowniczymi opisami i fabułą. To taka babska książka, która pozwoli oderwać się od codzienności i wciąga historią trzech przyrodnich sióstr które początkowo były sobie obce. Czyta się ją z lekkością i z niecierpliwością wyczekuje każdej następnej strony.

Ania z Zielonego Wzgórza w ekranizacji Netflixa: Anne (Ania, nie Anna)

Netflix wielokrotnie zaskoczył mnie swymi ekranizacjami, które zachwycają detalami, kolorystyką, fabułą i grą aktorską. Na ekranach pojawiły się stare seriale i dawniej zekranizowane powieści, które odżyły w dobie nasyconych barw i kamer wychwytujących każdy ułamek sekundy. Wiele osób wiernie broni ekranizacji sprzed lat, a ja choć mam do nich sentyment to lubię też podziwiać inne spojrzenie. Anne to odświeżone przygody rudowłosej dziewczynki z Zielonego Wzgórza, o której tarapatach uwielbiałam czytać. Pierwszy sezon oczarował mnie i obejrzałam go w jeden weekend, z niecierpliwością oczekując drugiego. Ekranizacja zachwyciła strojami oraz niesamowitymi ujęciami. Niestety kolejna część była dla mnie mocnym rozczarowaniem. Netflix odbiegł od tematu na tyle daleko w pewnym kwestiach, że złapałam się za głowę i nie dowierzałam. Rozumiem, że fabułę chcieli odnieść do dzisiejszych czasów, ale kiedy z konserwatywnej i poważnej ciotki Diany Barry zrobiono osobę o odmiennej orientacji, to cóż tu dużo mówić czar prysł. Na dzień dzisiejszy nie wiem czy obejrzę kolejny sezon Ani, skoro moja wizja tej książki przestała istnieć.

Blog: Bookendorfina

Blogów o książkach jest całkiem sporo, ale mi w pamięć zapadł póki co tylko jeden. Rzuca się w oczy z daleka, swym pomarańczowym, iskrzącym wręcz logo! Autorką Bookendorfiny jest Izabela, która pasjami czytuje książki i pisze krótkie i szczere recenzje. Jeśli szukasz czegoś na letni dzień, nie jesteś pewien wyboru lub chciałbyś zobaczyć jakie książki goszczą na rynku, to powinieneś odwiedzić to miejsce. Każda książka została dobrze przewertowana i oceniona. Iza dzieli się swoimi spostrzeżeniami, dzięki czemu łatwiej podjąć decyzje czy dana pozycja będzie nam odpowiadać. Posty czyta się szybko i lekko, choć pozostawiają nutkę zastanowienia zanim zdecydujemy się z czegoś zrezygnować lub sięgnąć po któreś z czytadeł. Z pozoru prosty blog, kryje w sobie naprawdę wartościowe treści.

Poznaliście już blog? Serial, a może książki ? Czy coś Was zaciekawiło?

 

Udostepnij:
zBLOGowani.pl Follow promujbloga.pl