Lifestyle, Pielęgnacja

Aloes – jak go wykorzystać w pielęgnacji ?

Cześć!

Dziś ludzie bardziej świadomie podchodzą do pielęgnacji. Zaczęli czerpać z natury i coraz częściej wybierają kosmetyki naturalne lub nieprzetworzone rośliny. Jedną z najbardziej znanych roślin, którą wykorzystuje się solo jest aloes. Ten mały sukulent nie dość, że ma właściwości lecznice nadaje się do stosowania również w pielęgnacji całego ciała. Artykułów jak wykorzystać aloes jest na pęczki, a mimo to  postanowiłam podzielić się z Wami moimi sposobami na czerpanie dobroci z tego maleństwa.

Podrażniona skóra głowy

Niejednokrotnie zdarzyło mi się mieć podrażnioną skórę głowy. Przyczyn takiego stanu jest wiele – farbowanie, nieodpowiedni szampon, nieodpowiednia pielęgnacja. Czasami wymaga to konsultacji lekarza dermatologa lub trychologa, a innym razem można poradzić sobie samemu. Odkryłam, że świetnym specyfikiem na tego typu podrażnienia jest żel bądź sok aloesowy. Wcierałam go przez około dwa tygodnie w skórę głowy i pozostawiałam na jakiś czas, po czym myłam włosy. Swędzenie, krostki czy wydzielanie łoju ustawało i znikało całkowicie po jakimś czasie.

jak stosować aloes w pielęgnacji

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Żel aloesowy świetnie spisuje się jeśli trochę za bardzo przypiekliśmy się na słońcu. Chłodzi i nawilża spieczoną skórę, która daje nam popalić. Zamiennik często stosowanego kefiru, który na pewno nie spłynie nam z pleców czy rąk. Dodatkowo możemy stosować go po każdej kąpieli słonecznej by przywrócić skórze odpowiednie nawilżenie. Nie raz nie dwa wybawił mnie z opresji.

jak wykorzystać aloes

Wypryski podskórne

Zbierająca się pod skórą ropa to moja bolączka. Tego typu nieprzyjaciele bolą, widać tylko czerwoną plamę na buzi, a kiedy dojrzeją potrafią goić się długi czas ze względu na sączącą się stale wydzielinę. W tym przypadku bardzo często do wyciągnięcia ropy stosuję obecnie ichtiol, ale gdy byłam młodsza sięgałam po aloes. Odrywałam jeden z liści, myłam i odkrajałam mały kwadracik, po czym odcinałam dolną skórkę i lekko „rozdziobywałam” miąższ pozostały na górnej skórce. Tak przygotowany niewielki plasterek oglądałam dokładnie sprawdzając czy skórka sukulenta nie będzie w żadnym miejscu stykać się z moją skórą. Następnie kładłam go miąższem na wyprysk i zaklejałam plastrem na noc. Rano po ropie nie było ani śladu, ból ustawał, a wyprysk dużo lepiej się goił po takim zabiegu.

jak użyć aloes

Całonocna maseczka

Żel aloesowy warto zastosować również jako całonocną maseczkę/krem. Mój żel mieszka w lodówce i od czasu do czasu nakładam grubszą warstwę na cerę przed spaniem. Kojący po całym dniu kompres żelowy to sama przyjemność! Rano cera jest gładka i dobrze nawilżona. Niektórzy używają go też do ulepszenia właściwości produktów nawilżających do cery, lecz ja jakoś nie mam odwagi.

 

Aloes ma wiele ciekawych zastosowań. Należy jednak pamiętać, że u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne, bo niestety nie każdy może czerpać dobro z naturalnych kosmetyków. 

A Wy? Jak używacie aloesu? Znaliście któryś ze sposobów?

Pozdrawiam!

 

zBLOGowani.pl Follow promujbloga.pl